Maaliin on saapunut perjantain tapaan tasainen virta polkijoita. Tänään maaliin ovat saapuneet (tässä ei välttämättä ole ihan kaikki listattuna?): Kerppilä (#82) / Stenberg (#28) eli ”2882”, Vaarala, Suronen, Mäkipää (#6), Akkola (#9) / Salonen (#33), Lampinen / Rasinperä (#35) ”SMPLF”, Paajanen, Alunurm (#29), Lintusaari, Teuronen, Puonti, Ekroth, Hänninen, Helqvist (#58), Olli, Kietäväinen, Pylvänäinen, Härmä (#59), Kangaspuro (#67), Väänänen, Heinonen, Ruokonen, Antila ja viimeisenä Lund.
Chapeau! Lakin arvoinen suoritus!
Jännitystä aiheutti ihan viime metreillä Tomi Antilan ohiajo viimeisen, eli Porsangerin kontrollin tienhaarasta. Hän palasi vähän takaisinpäin ja kävi sitten poimimassa loppukontrollipisteen. Viimeisenä maaliin saapunut Toni Lund nautiskeli vajaata tuntia vaille koko käytettävissä olevan ajan.
Lauantaina ei tietoon tullut keskeyttäneitä.
Tätä kirjoittaessa on jo loppupäivällisen buffettipöydän antimista nautittu ja yli 100000 km edestä tarinoita kerrottu. Lienee kohta jo ensimmäisen #ruska2026quiz:n vihjeen julkaisun aika? Ei enää koskaan uudestaan? Ja kohta vedetään taas!
Erityiskiitokset luonnollisesti Mäkipään Mikon tapahtumaan järjestämisestä, kaikille ajajille upeista ajoista ja lähtöviivalle ilmestymisestä sekä myötävaikuttaneille aktiivisille somettajille ja seurannan ylläpitäjille. Erityisesti täytyy mainita Petri Koivumäen loistavat randotaulukot!
Tarinoita
Nettiin ja someen ilmestynee vähitellen tapahtuman jälkimainingeissa raportteja, tarinoita ja matkakertomuksia tunnisteella #ruska2025? Ehkä niistä parhaista vielä saadaan jonkinlainen lyhyt linkkikooste randonneurs.fi -sivustollekin? Yksi oli jo ilmestynyt:
https://eskon-pysakki.webnode.fi/l/ruska-pyoraily-2025/
Näihin kuviin ja tunnelmiin!