Seuraavaksi maalissa ke/to yöllä Mikke Luostarinen (#70) ja (to aamulla?) Laine (#72), Maaliinkin on saapunut useita. Perttu Laine (#72), Pekka Tahkola (#55), Riku Puustinen (#27), Ensimmäisenä parina maaliin saapui Sirkiä (#30) & Jutila (#25).
Lähellä maalia ovat myös Sampsa Puikkonen, joka saapunee maaliin tasaisella etenemisellä vähän puolenyön jälkeen? Samalla hän lienee ensimmäinen uuden lakkinumeron kiinnityksen saanut? Huomenna lähestymässä ovat myös Miikka Hoskonen., Saija (#62), Ratilainen (#73), van Loon, Juntunen ja Alajoki.
Torstaina on taas jatkettu draamankaaren isoilla linjoilla. Eilen palluroiden seuraajat polkureiteillään yllättänyt Olli Ranta (#13) jatkoi samalla linjalla tänäänkin. Toi sten suunnatessa Tsarmitunturilta kohti isompia teitä ja länttä, lähtikin Olli kohti itää. Seurannasta katosi välillä paikkatiedon päivityksetkin, kun hän meni rajaseuduilla kännykkäverkon ulottumattomiin. Reitti itäänkin löytyi ja hänelle jää vielä kammettavaa seuraavallekin parille seuraavalla päivälle (+yölle?) kohti maalia. Toisaalta, kun lakki on jo olemassa, voi valita seikkailullisempia ja palluroiden seuraajia viihdyttävämpiä reittejä sinne, missä todella harvat ovat kulkeneet lastatuilla retkipyörillä!
Kampiongelmia on raportoitu Alo Alunurmella (#29) sekä Pekka Tahkolalla (#55). Alo sai autokyydin pyöräkorjaamolle ja siellä kammen korjattua sekä uudet ketjut. Hän palasi takaisin tapahtumapaikalle ja jatkoi ajoa sieltä eteenpäin. Aikaa toki kului, mutta matka jatkui! Mikko Mäkipään pikakonsultoinnin mukaan eteneminen täytyy tapahtua omin voimin, joten tapahtuma saattoi viedä Alolta virallisen suorituksen? Tämähän ei toki estä ajamasta tapahtumaa loppuun. Tapauksen virallinen tulkinta jätetään kuitenkin suurvisiiri Mäkipäälle.
Märät hiekkatiet ja maastopoikkeamiset ovat myös aiheuttaneet kalustolle ylimääräistä kurakerrosta. Kaluston puhdistamista ja ketjujen rasvaamista on suoritettu torstainakin…
Loppukiri maaliin
Huomenna on odotettavissa viimeiset rypistykset maaliin tai sen läheisyyteen pääsemiseksi. Joillakin on vielä melko paljonkin matkaa jäljellä, eikä vaivoilta ole tänäänkään ole vältytty.
Loppuyhteenvetoja on taas ilmestynyt muutama lyhyt versio. Tässä linkki Lari Raunon parin kuvan maustamaan versioon. Ja vastaava lyhyt Sirkiältä ja Jutilalta.
Keskeyttäneet
DNF Esko Laakso (17.9.), tarkennuksena vaihtaja solmussa Tsarmitunturilla
DNF Tomi Aalto (17.9.)
DNF Kristian Myllymäki, Levin kohdalla
DNF Marko Ruotsalainen, Shermer’s neck
DNF Riku Manninen, Polven kipeytyminen